Sugar Free Peppermint
Sugar Free Syrup
Peppermint
Torani Sugar Free Peppermint Syrup has the cooling, minty flavor of the green herb, with a sweet candy-like finish, that you can add easily to hot or iced teas, cocktails, and shakes. This syrup contains no sugar and no carbs.Â
-
This product is available in 750ml / 25.4 fl. oz. Glass bottle format
| Torani Product Name | Peppermint |
|---|---|
| Discount Message | Save 5% when purchasing 3 bottles or more and 10% when purchasing 12 bottles or more. |
| UPC Code | 089036322577 |
| Is B2B Product | No |
| Product Line | Sugar Free Syrup |
| Size | 750 ml Glass Bottle |
| Best Seller | No |
| Use In | Coffee |
| New | No |
| Sale | No |
| Best Value | No |
| Selling Fast | No |
| Include in Gluten Free Table | Yes |
| Flavor Family | Winter Flavors |
| Drink Creation | Flavored Coffees, Espresso & Lattes |
| Rollover Image | /_/0/_0012_sf_peppermint_750ml_glass.png |
| Nutrition Facts Panel | {"ProductNumber":"TOR-372572","serving_size":"2","ServingPerContainer":"25","calories":"0","total_fat":"0","total_fat_percent":"0","saturated_fat":"0","saturated_fat_percent":"0","trans_fat":"0","trans_fat_percent":"","cholesterol":"0","cholesterol-Rounded":"0","cholesterol_percent":"0","sodium":"5","sodium_percent":"0","carbs":"0","TotalCarbs-G-Rounded":"0","TotalCarbs-LessThan1G":"","carbs_percent":"0","fiber":"0","DietaryFiber-G-Rounded":"0","fiber_percent":"0","total_sugar":"0","TotalSugar-G-Rounded":"0","TotalSugar-LessThan1G":"","TotalSugarPercent":"","added_sugar":"0","AddedSugar-G-Rounded":"0","added_sugar_percent":"0","sugar_alcohol":"","SugarAlcohols-G-Rounded":"","SugarAlcohols-LessThan1G":"","SugarAlcoholsPercent":"","protein":"0","ProteinPercent":"0","vitamin_d":"0","vitamin_d_percent":"0","calcium":"0","calcium_percent":"0","iron":"0","iron_percent":"0","potassium":"0","potassium_percent":"0"} |
| Ingredients | Water, Natural Flavors, Acesulfame Potassium, Citric Acid, Sodium Benzoate (To Preserve Freshness), Potassium Sorbate (To Preserve Freshness), Xanthan Gum, Sucralose, Acacia Gum, Ester Gum |
| Is Gluten Free | Yes |
| Allergens | {"Shellfish":"No","Sesame":"No","Fish":"No","Eggs":"No","Peanut Oils":"No","Dairy":"No","Tree Nuts":"No","Soy Products":"No","Wheat":"No"} |
| Is Sugar Free | No |
| Include in Allergen Table | Yes |
| Amount per serving Calories | 0 kcal |
| Total Fat | 0 g |
| Total Fat | 0 |
| Saturated Fat | 0 g |
| Saturated Fat | 0 |
| Trans Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 |
| Cholesterol | 0 mg |
| Cholesterol | 0 |
| Sodium | 5 mg |
| Sodium | 0 |
| Total Carbohydrate | 0 g |
| Total Carbohydrate | 0 |
| Dietary Fiber | 0 g |
| Dietary Fiber | 0 |
| Total Sugars | 0 g |
| Includes g Added Sugars | 0 g |
| Includes g Added Sugars | 0 |
| Sugar Alcohols | 0 |
| Protein | 0 g |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin D | 0 |
| Calcium | 0 mg |
| Calcium | 0 |
| Iron | 0 mg |
| Iron | 0 |
| Potassium | 0 mg |
| Potassium | 0 |
| Serving Size | 2 Tablespoon |
| Flavor Profiles | Coffeehouse |
Sugar Free Syrup
Peppermint
Ingredients
Water, Natural Flavors, Acesulfame Potassium, Citric Acid, Sodium Benzoate (To Preserve Freshness), Potassium Sorbate (To Preserve Freshness), Xanthan Gum, Sucralose, Acacia Gum, Ester Gum
The nutrition information contained here is based on our current data. Because data may change from time to time, this information may not always be identical to the nutritional label information of products on shelf or purchased online.
Works great with
Nutrition Facts
Serving Size: 2 Tablespoon
Calories 0 kcal
| Amount per serving | % Daily Value | |
|---|---|---|
| Total Fat | 0 g | 0% |
| Saturated Fat | 0 g | 0% |
| Trans Fat | 0 g | |
| Cholesterol | 0 mg | 0% |
| Sodium | 5 mg | 0% |
| Carbohydrates | 0 g | 0% |
| Dietary Fiber | 0 g | 0% |
| Total Sugars | 0 g | |
| Includes g Added Sugars | 0 g | 0% |
| Protein | 0 g | |
| Vitamin D | 0 mcg | 0% |
| Calcium | 0 mg | 0% |
| Iron | 0 mg | 0% |
| Potassium | 0 mg | 0% |
| *Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet, Not a significant source of vitamin D, calcium, iron and potassium | ||
