Almond (Orgeat)
Original Syrup
Almond (Orgeat)
A great flavor to compliment your coffee or black teas, Torani Almond Syrup is permeated with the sweet, nutty and slightly earthy taste of fresh almonds.
-
This product is available in 750ml / 25.4 fl. oz. Glass bottle and 375ml / 12.7 fl. oz. Plastic bottle format.
| Torani Product Name | Almond (Orgeat) |
|---|---|
| Discount Message | Save 5% when purchasing 3 bottles or more and 10% when purchasing 12 bottles or more. |
| Is B2B Product | No |
| Product Line | Original Syrup |
| Best Seller | No |
| Use In | Coffee |
| New | No |
| Sale | No |
| Best Value | No |
| Selling Fast | No |
| Include in Gluten Free Table | Yes |
| Flavor Family | Nutty, Fall Flavors, Winter Flavors |
| Drink Creation | Flavored Coffees, Espresso & Lattes |
| Rollover Image | /3/6/362450_almondorgeatsyrup750ml_lifestyleimage_1.jpg |
| Ingredients | Pure Cane Sugar, Water, Citric Acid, Natural Flavors, Gum Acacia, Potassium Sorbate (To Preserve Freshness), Sodium Benzoate (To Preserve Freshness), Ester Gum |
| Is Gluten Free | Yes |
| Allergens | {"Shellfish":"No","Sesame":"No","Fish":"No","Eggs":"No","Peanut Oils":"No","Dairy":"No","Tree Nuts":"No","Soy Products":"No","Wheat":"No"} |
| Is Sugar Free | No |
| Include in Allergen Table | Yes |
| Amount per serving Calories | 80 kcal |
| Total Fat | 0 g |
| Total Fat | 0 |
| Saturated Fat | 0 g |
| Saturated Fat | 0 |
| Trans Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 |
| Cholesterol | 0 mg |
| Cholesterol | 0 |
| Sodium | 0 mg |
| Sodium | 0 |
| Total Carbohydrate | 20 g |
| Total Carbohydrate | 7 |
| Dietary Fiber | 0 g |
| Dietary Fiber | 0 |
| Total Sugars | 20 g |
| Includes g Added Sugars | 20 g |
| Includes g Added Sugars | 39 |
| Sugar Alcohols | 0 |
| Protein | 0 g |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin D | 0 |
| Calcium | 0 mg |
| Calcium | 0 |
| Iron | 0 mg |
| Iron | 0 |
| Potassium | 0 mg |
| Potassium | 0 |
| Serving Size | 2 Tablespoon |
| Flavor Profiles | Nutty |
Original Syrup
Almond (Orgeat)
Ingredients
Pure Cane Sugar, Water, Citric Acid, Natural Flavors, Gum Acacia, Potassium Sorbate (To Preserve Freshness), Sodium Benzoate (To Preserve Freshness), Ester Gum
The nutrition information contained here is based on our current data. Because data may change from time to time, this information may not always be identical to the nutritional label information of products on shelf or purchased online.
Works great with
Nutrition Facts
Serving Size: 2 Tablespoon
Calories 80 kcal
| Amount per serving | % Daily Value | |
|---|---|---|
| Total Fat | 0 g | 0% |
| Saturated Fat | 0 g | 0% |
| Trans Fat | 0 g | |
| Cholesterol | 0 mg | 0% |
| Sodium | 0 mg | 0% |
| Carbohydrates | 20 g | 7% |
| Dietary Fiber | 0 g | 0% |
| Total Sugars | 20 g | |
| Includes g Added Sugars | 20 g | 39% |
| Protein | 0 g | |
| Vitamin D | 0 mcg | 0% |
| Calcium | 0 mg | 0% |
| Iron | 0 mg | 0% |
| Potassium | 0 mg | 0% |
| *Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet, Not a significant source of vitamin D, calcium, iron and potassium | ||






